Aktiviranje JRS 20120217

NAZIV AKTIVNOSTI: Reševanje iz brezna Veseli december

DATUM AKTIVNOSTI: 17.-18.02.2012

VODJA: Igor Benko

Nesreča se je zgodila okoli 19:00. Jamar ni mogel več stegniti noge v kolenu. Sojamar je odšel iz jame po pomoč. Najprej do klubskega reševalca, ki je pri zdravniku preveril, če obstaja rešitev brez intervencije. Po posvetu z doktorjem se je sprožilo intervencijo.

Obveščen je bil drugi reševalec RC JRS Tolmin, ki je obvestil vodjo JRS ter starega in novega vodjo operative JRS. Slednji je od doma prevzel koordinacijo intervencije. Vodja intervencije je bil Igor B. Aktivirani so bili še reševalci iz RC JRS Postojna, Sežana in Kranj.

Ob 20:30 sta bila prvi reševalec in sojamar že pri vhodu v jamo. Prvi se je spustil k poškodovancu z oskrbovalno opremo (čaj, spalna vreča, bivak,...). Do 21:05 so bili pred jamo še naslednji štirje reševalci z opremljevalnim kompletom, do 22:20 pa se jih je skupaj nabralo 13 iz vseh aktiviranih RC JRS. Nadaljnjih 8 reševalcev je bilo v pripravljenosti.

Reševalci so se razdelili na skupine po odsekih v breznu. Odločili so se za dvig poškodovanca brez nosil (skrčena noga ter izogib širjenju ožin zaradi nosil), samo v pasu in s spremstvom.

Nekaj po polnoči se je začel izvlek, ob 01:25 pa je bil poškodovani predan v oskrbo reševalcem, ki so ga prepeljali v Šempetrsko bolnišnico. Intervencija je bila zaključena ob 04:55.